۱۴ فوريه گراميداشت عشق

07.gif07.gif07.gif07.gif07.gif07.gif07.gif07.gif07.gif07.gif07.gif07.gif07.gif07.gif07.gif07.gif07.gif

 

« هر سال در ماه فوریه ودر سرتاسر اروپا و آمریکا،عشاق و دلدادگان به مناسبت روز خاصی موسوم به روز سنت والنتاین ، شیرینی ، گل و هدایای فراوانی نثار یکدیگر می­ کنند . آیا می دانید که این قدیس کیست و چرا مردم این روز را گرامی داشته و آن را جشن می گیرند ؟ <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

والنتاین در لغت به معنای معشوق و محبوب است. چند سالی است که این جشن در میان جوانان ایرانی هم رواج پیدا کرده است .حتی پدران و مادران هم در این روز بهانه ای یافته اند ، تا عشقشان را به یکدیگر ابراز کنند . 14 فوریه (25 بهمن ) روز خوبی است تا نگذاریم عشقمان کمرنگ شود و فرصتی است برای زنده کردن عشقهای قدیمی که شاید گرد و غبار آن را به فراموشی سپرده است . بیایید همگی در این روز  زیبا با دادن هدیه به کسانی که واقعا دوستشان داریم زندگی مان را سراسر مهر و عشق سازیم .

 

تاریخچه روز والنتاین

 

تاریخچه روز والنتاین- و الهه قدیس این روز خاص – در پرده ای از ابهام فرو رفته است . تنها همین قدر می دانیم که ماه فوریه از گذشته های دور ، ماه مهرورزی و تحقق عشق بوده است . همچنین می دانیم که روز سنت والنتاین بقایایی مشترک از آیین رایج در میان مسیحیان و رومیان باستان است .

به راستی سنت والنتاین چه کسی بود و چه اتفاقاتی برایش افتاده که روز خاصی را در تاریخ به خود اختصاص داده است ؟ امروزه کلیسای کاتولیک از سه قدیس یاد می کند که همگی والنتاین نام دارند و هر سه نفر آنها شهید عشق و محبت هستند .

یکی از افسانه ها حاکی از آن است که والنتاین که در قرن سوم میلادی و در روم باستان زندگی می کرده است ، هنگامی که امپراتور کلادیوس دوم به این نتیجه رسید که سربازان مجرد در مقایسه با سربازان متاهل با کفایت تر و قدرتمندتر هستند ، ازدواج مردان جوان را غیر قانونی اعلام می کند تا بدین ترتیب بر تعداد سر بازانش افزوده شود . والنتاین که این حکم را بسیار ناعادلانه می داند ، از فرمان کلادیوس سرپیچی می کند و مردان و زنان جوان را در خفا به عقد یکدیگر درمی آورد . هنگامی که کلادیوس از این عمل والنتاین آگاه می شود ، وی را محکوم به مرگ می کند . عده ای دیگر می گویند که علت کشته شدن والنتاین تلاش وی برای فراری دادن آن عده ای از مسیحیانی بود که در زندانهای روم اسیر بودند و به شدت مورد آزار و اذیت و شکنجه قرار می گرفتند.

بر اساس افسانه ای دیگر ، والنتاین خودش اولین " هدیه والنتاین " را برای معشوقش می فرستد . می گویند هنگامی که والنتاین در بند بوده ، دلداده دختر جوانی می شود که بنا به روایتی دختر زندانبان آن زندان بوده است . پیش از مرگش ، نامه ای برای آن دختر نوشته و در پایان چنین امضا می کند : " والنتاین تو " و این عبارتی است که امروزه نیز در پایان برخی نامه ها به چشم می خورد .

همان طور که گفته شد اگر چه حقیقت وجودی والنتاین در پرده ای از ابهام فرو رفته است ، در تمامی افسانه ها شاهد هستیم که والنتاین پیکره و در حقیقت نمادی از همدلی ، دلسوزی و از همه مهمتر عشق است .

بر اساس گزارشات آماری ، ارسال بیش از یک میلیارد کارت والنتاین باعث شده است که این روز به عنوان دومین روز (بعد از کریسمس ) در تمام سال باشد که طی آن بیشترین تعداد کارت تبریک رد و بدل می شود . علاوه بر ایالات متحده ، در کشورهای کانادا ، مکزیک ، انگلستان ، فرانسه و استرالیا نیز روز والنتاین را جشن می گیرند . »

                      به نقل از مجله موفقيت ٬ شماره ۵۳ ٬ بهمن ۸۱

 

 

 این روز را بهانه ای برای گرامیداشت عشق قرار دهیم !!

 

 

/ 0 نظر / 27 بازدید